محسن قریب روز سه شنبه در حاشیه دومین روز از نهمین همایش سراسری مدیران گروه هتل های ایرانگردی و جهانگردی در مجتمع جهانگردی دیزین در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، با بیان آنکه ایران به لحاظ میراث فرهنگی و تاریخی جزء 10 کشور برتر جهان است، اظهار داشت: با وجود این رتبه، متاسفانه سهم ایران در صنعت گردشگری بسیار اندک است.

وی رتبه ایران در صنعت گردشگری را یکصد و سی و دومین و به لحاظ درآمدی یکصد و شصتمین در بین 180کشور جهان اعلام کرد.

قریب با اشاره به موضوع تحریم ها گفت: تردیدی نیست تحریم ها در حوزه گردشگری مشکلاتی را ایجاد می کند اما در همین شرایط گردشگران اندکی که به ایران سفر می کنند از برخورد ایرانیان کاملا راضی هستند و تحت تاثیر مهمان نوازی ایرانیان قرار گرفته اند.

مدیرعامل شرکت ایرانگردی و جهانگری توضیح داد: تحت تاثیر قرار گرفتن گردشگران خارجی در حالی است که تبلیغات منفی زیادی در خارج از کشور علیه ایران می شود.

به گفته قریب، آژانس هایی که در خارج از کشور فعال هستند باید در زمینه جذب گردشگر به گونه ای فعال شوند که تبلیغات منفی علیه ایران را خنثی کنند.

وی در خصوص وضعیت زیرساخت ها در این بخش، اظهار داشت: در زمینه زیرساخت های صنعت گردشگری، مشکلات زیادی داریم و این در حالی است که با نیازهای جدید بازار صنعت یادشده، تطابق نداریم.

وی یادآور شد: در عرصه آموزش و ارتقا کیفی کارکنان صنعت گردشگری مشکل داریم که باید تلاشهای زیادی در این مورد انجام شود.

عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ایرانگردی و جهانگردی گفت: برخی از شاغلان (مهمان پذیران) دارای رفتار مناسبی با گردشگران نیستند که باید دوره های آموزشی مناسب را در این خصوص طی کنند.

عضو هیات مدیره و مدیر عامل شرکت ایرانگردی و جهانگری؛ تعداد هتل های شرکت ایرانگردی و جهانگری برای پذیرش گردشگر را ٧٠ هتل عنوان کرد و گفت: همچنین فقط هفت هزار اتاق داریم که سالانه ٣٥٠ هزار نفر را بیشتر نمی توانند، پاسخگو باشند.

وی معتقد است: در صورت سونامی گردشگری در پنج سال آینده، زیرساخت ها برای پذیرش گردشگری مناسب نیست در حالیکه برای استقبال از این همه گردشگر نیاز به ساخت ٢٠٠ هتل داریم.

وی ادامه داد: نه تنها هتل کم داریم بلکه در زمینه ترانسفر گردشگر نیز مشکل وجود دارد. مشکل جابه جایی از رفتار رانندگان با توریست ها تا نداشتن امکانات مناسب بخصوص در خودروها برای جابه جایی گردشگران (داشتن کولر و یا سیستم صوتی که راهنما بتواند با گردشگران صحبت کند) را شامل می شود.

قریب با مقایسه ایران و کشورهایی که توریسم بخش مهمی از درآمد آن کشورها را تشکیل می دهد، گفت: برخی از کشورهای اروپایی و ترکیه سالانه بیش از 10میلیون گردشگر خارجی را پذیرا هستند اما متاسفانه ما در مقابل زیرساخت های ایجاد شده کشورهای یادشده حرفی برای گفتن نداریم.

این کارشناس مسائل گردشگری توضیح داد: به طور مثال ما هنوز در خصوص دستشویی و توالت های بین راه حتی برای گردشگران داخلی مشکل داریم و مردم کمتر رغبت به رفتن به آنها دارند بنابراین چگونه می توان از یک گردشگر خارجی خواست از چنین امکانی استفاده کند؟

وی اظهار امیدواری کرد که صنعت گردشگری با افزایش سرمایه گذاری روند بهتری را طی کند و سرمایه گذاران برای ورود به ساخت هتل، ترانسفر،آموزش رفتاری مهمانپذیران سرمایه گذاری کنند.

عضو هیات مدیره و مدیر عامل شرکت ایرانگردی و جهانگری؛ یادآور شد: شهرداری ها می توانند با در اختیار قرار دادن زمین در محل های مناسب با قیمت های نازل شرایط را برای ساخت هتل، فراهم کنند.

قریب ادامه داد: امروز برای ساخت هتل حداقل به 100 میلیارد تومان هزینه نیاز است لذا بانکها با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت می توانند بستر ساخت هتل را در کشور افزایش دهند و این در حالی است که متاسفانه امروزه هتلداری در کشور سودآور نیست.

به گفته وی، به علل برخی از موانع، صنعت هتلداری در ایران اجازه ورود به بسیاری از دیگر کارها را ندارد. در بسیاری از کشورها هتل سود چندانی ندارد اما کارهای جنبی در کنار هتل ها برای هتلداران درآمدزا است در حالی که در ایران فقط از طریق اتاق فروشی می خواهند این درآمد را حاصل کنند که این امر پاسخ نمی دهد.

عضو هیات مدیره و مدیر عامل شرکت ایرانگردی و جهانگری؛ اضافه کرد: امروزه قیمت اتاق در ایران گرانتر از کشورهای دیگر است. برای رسیدن به شرایط مطلوب باید کارهای زیادی انجام شود.

قریب با بیان آنکه تعداد گردشگران جهان سالانه برابر با 1.2 میلیارد نفر است، ادامه داد: از محل این تعداد گردشگر 1.1 تریلیون دلار درآمد حاصل می شود.

وی تعداد شاغلان مستقیم در این صنعت را 350 میلیون نفر ذکر و تصریح کرد: 10 درصد از شاغالان جهان، در این بخش فعال هستند.

وی اشتغال مستقیم در صنعت گردشگری را مرتبط با هتلداری، ترانسفر، صنایع دستی و رستوران داری دانست و افزود: صدها شغل دیگر می تواند به شکل غیر مستقیم به این حوزه مربوط شود.

وی در خصوص حضور شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی در بورس گفت: حضور در بورس برای سرمایه گذاری بیشتر در بخش گردشگری است که می توان از هزاران میلیارد تومان سرمایه های مردم برای توسعه هتل های وابسته به این مجموعه یاری گرفت.

وی در زمینه برنامه های شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی در بخش اوقات فراغت نیز اظهار داشت: مجتمع جهانگردی دیزین مکان مناسبی برای برگزاری همایش ها یک تا چند روزه است که باید با سرمایه گذاری شرایط را برای این امر فراهم کنیم. برگزاری هر کاری در مجموعه هتل های ما نیاز به سرمایه گذاری دارد.

قریب در خصوص شرایط شهر اصفهان نیز گفت: هم اکنون شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی حدود 30 هزار مترمربع در شهر اصفهان نزدیک کوه صفه زمین دارد که فقط سه هزار مترمربع در آن ساختمان داریم در حالی که می توان در بقیه این زمین، هتل 30 طبقه ساخت که نیاز به 200میلیارد تومان سرمایه دارد.

عضو هیات مدیره و مدیر عامل شرکت ایرانگردی و جهانگری با اشاره به اینکه صنعت هتلداری در ایران در وضعیت خیلی خوبی نیست، گفت: به همین دلیل از معافیت مالیاتی برخورداریم در حالیکه سود تسهیلات هم برای این صنعت اندک است.

قریب در پایان یادآور شد: تا پیش از انقلاب در شهر تهران 5 هتل 5 ستاره داشتیم که پس از گذشت 38 سال فقط یک هتل 5 ستاره دیگر به این مجموعه اضافه شده است. در شهر استانبول 1500 تا1600 هتل پذیرای گردشگران است که این مقایسه نشان می دهد برای ارتقا صنعت گردشگری در کشور نیاز به عزم عمومی داریم.